Je-li červen mírný, nebude v prosinci mráz silný.

Svatý Ivan bývá plačtivý pán.

Ze slohových prací deváťáků

V těchto týdnech procvičovali deváťáci v hodinách slohu pro ně velmi obtížný útvar – subjektivně zabarvený popis, neboli líčení. Je to útvar náročný na neobvyklé vyjadřování plné poetismů, které není pro tuto věkovou skupinu zrovna přirozené. Ale já se na žákovské práce vždy těším, podobně jako na úvahy, v nichž také kluci a holky mohou prokázat, že v nich něco je a že nejsou zdaleka tak otrlí a cyničtí, jak se jim mnohdy přisuzuje. Tématem letošní práce bylo popsat místo, kde se cítí žáci dobře, kam chodí snít a kam utíkají před svými prvními životními problémy. Hezkých prací bylo víc, žáci je četli před třídou a ta pak bodováním sama vybrala tři nejlepší, resp. ty, které se nejvíce líbily.

Václav Svoboda, vyučující ČJ v IX. třídě