Je-li červen mírný, nebude v prosinci mráz silný.

Červen dává jahody a senoseč.

MEMENTO

Dne 2. října 2014 na naší Základní škole v Bochově proběhlo divadelní představení s názvem Memento, aneb stop drogám. Představení shlédli žáci 5. – 8. ročníku naší školy a žáci druhého stupně Základní školy praktické. Memento – česky Pamatuj, je román o drogově závislých, který napsal český spisovatel a žurnalista Radek John. Děj se odehrává v Praze 80. let 20. století.

Na začátku se setkáváme s těžce drogově závislým Michalem, který je odvezen do nemocnice kvůli hlubokému zánětu žil. Čas, který tráví v nemocnici, tvoří rámec příběhu, přičemž Michal vzpomíná, jak se ještě během studia na střední škole dostal k drogám a postupně se stále hlouběji propadal do drogové závislosti.

Je to vlastně výpověď, která varuje před narůstajícími problémy s drogami, což je bohužel otázka stále živá i v dnešní době. Po představení jsme se žáky rozebírali jejich zážitky a pocity a zamýšleli se nad daným problémem.

Autorův doplněk – Radek John dodává: Příběh, který byl do značné míry založen na skutečných událostech, měl jiné rozuzlení. Michalovo poškození mozku nebylo trvalé a po dlouhodobé léčbě se jej podařilo znovu zapojit do běžného života. Ani to ho nedokázalo odvrátit od návratu ke drogám a znovu se z něj stal závislý toxikoman. Čtyři roky po vydání románu (1989) ho na louce na horské chatě zabil blesk.

Závěrem bych chtěla poděkovat zprostředkovatelů z Umělecké agentury Raicha.

Mgr. Marta Giorgiutti, školní metodik prevence