Není-li leden mokrý, sudy vinařů se naplní.

Roste den, roste i zima.

Pijte vodu z kohoutku

V úterý 10.března měli žáci IV. a V.třídy hodinovou přednášku na téma Pijte vodu z kohoutku. Cílem přednášky bylo, abychom se seznámili s pitným režimem, rozdíly mezi balenou vodou a vodou z kohoutku, nevhodnými nápoji apod. Nejlepší je voda pramenitá, protože neobsahuje chlór ani jiné úpravy. Pitná voda se získává úpravou surové vody z podzemních zdrojů, které jsou shromažďovány ve vodních nádržích, upravují se, čistí, filtrují a dezinfikují. Tuto vodu pijeme z kohoutku. Je mnohem lepší než balená voda. V balené vodě se špatným skladováním vytvoří bakterie, které mohou být nebezpečné zdraví. Škodlivé jsou i další nápoje, které obsahují mnoho barviv, konzervantů a sladidel – např. energy drinky, coca cola a slazené nápoje.

Lidské tělo obsahuje přibližně 60% vody. Voda umožňuje vylučování nepotřebných látek. Optimální pitný režim je 1kg x 32 ml. Nejlepší k pití je pramenitá voda, domácí bylinné čaje, 100% džusy ředěné vodou, voda s ovocem. Za“ vodu“ se nepovažuje z hlediska pitného režimu mléko, melta, kakao, káva, víno, pivo, kofola atd.

Na závěr přednášky byla hra na vodu a na coca colu. Hra spočívala v tom, co dorazí k mozku dřív, voda nebo coca cola? Co myslíte?

Hezké bylo, že paní, která nám přednášela, měla příjmení Odvody.

Štěpánka Andrea Brzyská, V. třída