Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.

Hříbě, štěně a dítě březnové dobré bývá.

Ve čtvrtek 3.prosince absolvovali žáci VIII. a IX.třídy besedu s příslušníky Armády ČR, účastníky misí do Afghanistánu. Přišli mezi nás pánové Chládek a Kele. Pan Kele je absolventem naší školy, končil ji v roce 1988. Žáci se dozvěděli spoustu zajímavých informací, z nichž některé byly i dost šokující pro nás, obyvatele střední Evropy. Mentalita a životní styl ve vzdálené asijské zemi je úplně jiný svět, pro nás velmi těžko pochopitelný. Vypravování bylo prokládáno spoustou fotografií a videozáznamů, takže pozorný posluchač si mohl udělat celkem velmi dobrou představu o zemi, kam se asi nikdy nepodívá. Co jsme se o ní všechno dozvěděli?

- země v jihozápadní Asii, vzdálená od ČR 4 700 km na východ, časový posun 3,5 hodiny

- islámská republika (99% obyvatel se hlásí k islámu)

- rozlohou více než 8x větší než ČR, přibližně 30 miliónů obyvatel všech možných národností, nejvíce tzv. Paštunů (původem ze sousedního Pákistánu)

- úřední řeč perština a paštština

- hlavní město Kábul (4 milióny obyvatel v létě, až 12 miliónů v zimě - lidé se stahují z hor)

- většinu území pokrývají velehory (Hindukúš), nejvyšší bod skoro 7 500 m n.m.

- téměř neexistuje dopravní síť (silnic málo, většinou jen uježděná půda nebo štěrk, železnic jen 25 km kolejí)

- akutní nedostatek vody (např. oblasti, kde je jen 10 litrů vody na člověka na týden, PETka s vodou je vzácný dar)

- obrovské rozdíly teploty (ve dne až + 60 stupňů, v noci mínus 10 stupňů), nulová vlhkost - velké sucho, suchý vzduch

- obrovské zásoby surovin, např. mědi, jsou nevyužívány, většina obyvatel se živí pastevectvím

- gramotnost dosahuje zhruba čtvrtiny obyvatel, u žen je to ještě méně - cca 10%

- žena je méněcenný tvor, na úrovni užitkového zvířete (musí chodit stále zahalena, vše, co chce udělat, jí musí povolit muž), pracují jen muži, ženy rodí děti a starají se o ně a o svého muže

- velká část území je pokryta nevybuchlými minami a municí (důsledky bývalých i současných válek)

- v zemi se stále bojuje, už desítky let

- zemi ovládají náboženští fanatikové - hlavní skupiny jsou Tálibán a Al Kajdá, z jejich řad se tvoří teroristické buňky

- hlavním příjmem financí je obchod s opiem, spousta lidí je na drogách závislá (muslimové nepijí podle své víry alkohol, nahrazují ho drogy)

- zajímavosti na konec: žádnému Afghánci není 33 let! Důvod? Ve 33 letech věku byl ukřižován Ježíš Kristus a muslimové křesťanství nejen že neuznávají, ale je to jejich úhlavní nepřítel. Chcete-li Afghánce smrtelně urazit, ukažte mu podrážku své boty. Ale rozhodně se to nedoporučuje!