Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Březnové slunce má krátké ruce.

Pranostika na akt. den

Svatý Josef sklání bradu, pluje zima dolů s vodou.

Východ a západ slunce

Slunce vychází:06:10

Slunce zapadá:18:20

Certifikát

Základní škola Bochov, Okružní 367 - netkatalog.czZákladní školy - netkatalog.cz

Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Jako každoročně musíme na začátku nového školního roku provést aktualizaci některých důležitých osobních údajů žáků.  Potřebujeme m.j. i telefonický kontakt a doručovací adresu na zákonné zástupce. A tady často narážíme na problém, že nám rodič vyplňující dotazník uvádí jako druhého zákonného zástupce někoho, kdo jím není. Kdo tedy je zákonným zástupcem nezletilého žáka? Možnosti jsou v podstatě dvě:

- biologičtí rodiče (resp. otec a matka uvedení v rodném listu dítěte)

- osoba určená soudním rozhodnutím (nejčastěji příbuzní - babička, teta....)

Zákonným zástupcem tedy není nový manžel, druh, přítelkyně apod., byť se o dítě často stará i mnoho let a naprosto vzorně (pokud tedy nemá soudní rozhodnutí o osvojení, adopci). Z právního hlediska pro nás ovšem není osobou, které bychom měli podávat informace o dítěti či s ním jednat, korespondovat atd., byť to často z dobré vůle a s vědomím rizika možné stížnosti ze strany "nezajímajícího se" zákonného zástupce děláme. Zákonným zástupcem (pokud nerozhodne  soud jinak) je totiž stále  i ten, kdo s rodinou nežije, o dítě se nestará a nezajímá, často není znám ani jeho pobyt atd. 

Prosíme proto rodiče, aby nám do dotazníků uváděli jména a kontakty na skutečné zákonné zástupce a v případě, že o druhém zákonném zástupci nemají informace, tuto skutečnost nám sdělili (stačí např. napsat jen jméno a příjmení a u ostatních údajů uvést, že nejsou známy). Podle novely zákona o rodině již naštěstí k informování a jednání postačuje ve většině případů jeden ze zákonných zástupců a zákon předpokládá, že druhý zákonný zástupce si informace od prvního vyžádá, resp. je jeden druhému poskytne. 

Poznámka na závěr: Často se s tímto problémem setkáváme u omluvenek - nepřítomnost dítěte ve škole omlouvá pouze a toliko zákonný zástupce (zákon 561/2004 Sb., § 22, odst. d). Škola tedy nemůže přijímat omluvenky od zletilých sourozenců žáka, prarodičů, příbuzných, lékaře, trenéra apod.