Roste-li v lednu tráva, neúroda se očekává.

Roste den, roste i zima.

K nejoblíbenějším slohovým útvarům mezi žáky patří úvaha, neboť v ní mohou uplatnit svůj pohled na věc, svoje názory. V těchto dnech ji probírají deváťáci a m.j. psali zamyšlení na téma Mobilní telefon - sluha i pán. Práce dvou z nich si můžete přečíst:

Bez svého mobilu už bych být prostě nemohla. A to nejen proto, že mohu být na internetu a hrát různé hry, ale také kvůli tomu, že každou chvíli se potřebuju s někým spojit, domluvit na něčem. Každý druhý už to jinak nedělá. Vlastně díky mobilu nepotřebuji kalkulačku, kalendář, stopky a jiné pomůcky. To vše už totiž mobil má, nahrazuje dokonce i fotoaparát. Strašně užitečné je dovolání se rychlé pomoci. Takový malý mínus má mobil v tom, že se vybíjí baterka, kterou musíme dobíjet. Že samozřejmě čerpáme elektriku, to už dneska nikdo neřeší. Špatné také je, že především děti jsou na mobilech závislé. Hrají hry  a podobně a už třeba vůbec nečtou knihy, nechodí s kamarády ven, neužívají si a jen mobil a mobil. To by měli trochu hlavně rodiče hlídat a ovlivnit to, aby to neskončilo špatně. Když už tedy se potřebuji se  svým dítětem spojit,  stačí jim snad nějaký opravdu obyčejný mobil jen na to zavolání a na psaní  sms, ne? Stejně tak malí nemají na internetu co dělat a místo her na mobilu existuje i jiná zábava.

Michaela Rendlová

Tento přístroj zvaný mobilní telefon je i užitečný, ale můžeme si na něm vypěstovat i závislost. Tož otázka: používat ho jen pro volání či ne? V dnešní době si každý člověk,  který má telefon, může stáhnout spoustu aplikací, her a  jiných funkcí. To si myslím, že je ta chyba. Kdyby nebyly tyto aplikace, tak neexistují žádní závisláci na telefonu, protože by ty hry nehráli a tím pádem by si neměli tu závislost na čem vypěstovat. Ale mobilní telefon má i svoje pro. Můžeme se s jinými lidmi spojit kdykoliv a kdekoliv. Do telefonu si můžeme stáhnout aplikaci video hovor. To je taková aplikace, že když s někým mluvím, tak ho vidím na obrazovce a on mě na své. Což si myslím,  že je super. Skoro každý člověk na světě má mobilní telefon,  takže tento přístroj se ve světě celkem hodně slušně uplatnil a vydělává obrovské množství peněz.

Petr Fišer