Březnové slunce má krátké ruce.

Svatý Josef naštípe dříví a Panna Maria zatopí.

Ve středu 6. prosince navštívili žáci IV. třídy dopravní hřiště v Karlových Varech.

Splnili tak první část z projektu „Jezdíme bezpečně“, který probíhá ve škole každoročně v rámci dopravní výchovy. Děti pracovaly s instruktory Městské policie Karlovy Vary a měly za úkol zvládnout teoretickou část dopravní výchovy. To zahrnovalo znalost povinností chodce a cyklisty jako účastníka silničního provozu, znalost vybavení jízdního kola, znalost dopravních značek a křižovatek. Vše si vyzkoušely na interaktivním programu.

Po krátkém odpočinku a svačině přešly děti s instruktory na dopravní hřiště, kde měly předvést své teoretické znalosti v praxi. Zahrály si na cyklisty, ale bez kola (s ohledem na počasí a bezpečnost dětí) – jezdily „jako“ cyklisté po křižovatkách a měly se chovat správně podle předpisů. Bohužel, jak zkonstatoval hlavní instruktor, děti znalosti mají, ale neřídí se jimi. Neukazovaly odbočení, nedávaly přednost v jízdě, jezdily do protisměru. Jak je vidět, teorie nestačí, je potřeba praxi a jízdu na kole opravdu trénovat, aby naše děti jezdily bezpečně a bez nehod, či újmy na zdraví.

Na závěr instruktoři zhodnotili celý den. Děti jsou velmi dobře vybavené znalostmi, v teorii jsme vyšli jako jedni z nejlepších ze všech základních škol. Je potřeba zapracovat na samotné jízdě na kole a dodržovat předpisy v praxi. Zatím by je inspektoři na silnici nepustili.

Budeme se těšit na druhou – praktickou část na jaře a děti slíbily, že budou pilně trénovat, aby si zasloužily Průkaz cyklisty, o který budou bojovat. Čekají nás teoretické testy z pravidel silničního provozu pro cyklisty a jízdy na kole „na ostro“. Pěvně věřím, že průkaz získají

Mgr. Hana Staňková