Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.

Josefova širočina ničí poslední ledy.

V I.třídě se u jednoho žáka objevilo potvrzené spálové onemocnění. Ihned jsme provedli konzultaci s MUDr. Novotnou a podle jejího sdělení jde o streptokokové onemocnění, u něhož není nutný žádný speciální režim, např. karanténní opatření apod.

Pokud se u dětí objeví bolesti v krku, bolesti břicha, teplota, malátnost, zduření lymfatických uzlin...., je třeba vyhledat lékaře. Nemusí se ovšem jednat hned o spálu, ale třeba "jen" o angínu či jinou chorobu s podobnými příznaky. Typickým příznakem spály je drobná načervenalá vyrážka. Inkubační doba je 2-5 dnů, výjimečně týden.

Tak jako u většiny infekčních nemocí je i tady důležité dodržovat hygienická pravidla, čímž se dá nákaze výrazně předcházet.