Mnoho sněhu v lednu, mnoho hřibů v srpnu.

Je-li na svatého Vincence pěkně a teplo, budou velká parna v létě a teplé noci v srpnu.

Perštejni

Řím

Ráno 12. 3. 2019 k nám již poněkolikáté dorazila z Pardubic skupina historického šermu – Pernštejni. Tématem byl tentokrát starověký Řím, gladiátoři, césarové, období konce republiky. Vyprávění o době 1. století před naším letopočtem ukazovalo krizi římské republiky a její morálky, krutosti vládců. Povídání o Juliu Caesarovi, Nerovi, Augustovi či Claudiovi bylo poutavé, poučné i zábavné. Někteří z žáků si vyzkoušeli, jak probíhal výcvik legionářů se štíty postavenými do útvarů, tzv. želv, které zabraňovaly proniknutí nepřátel a které skýtaly legionářům bezpečí. Přestože štíty jako makety byly mnohonásobně lehčí než ty skutečné, děti byly po pár minutách držení těchto štítů značně unavené. Oživením celého vyprávění byl jako vždy krátký souboj – tentokrát gladiátorský – s dobovými zbraněmi.

Mgr. Simona Černá