Roste-li v lednu tráva, neúroda se očekává.

Na svatého Priska pod saněmi píská.

Průkaz cyklisty

Mladý cyklista – 4. třída, 10. 6. 2019

K neoblíbenějším sportům žáků naší školy patří bezesporu jízda na kole. O to, aby tato zábava byla zároveň i činností bezpečnou, se stará naše škola ve spolupráci s Policií ČR v Karlových Varech.

Je proto již tradicí, že se každý rok žáci čtvrtého ročníku zúčastňují akce Mladý cyklista, kterou pořádá Policie ČR na dopravním hřišti v Karlových Varech. Na podzim se žáci seznámí s dopravními značkami a silničními pravidly a teorii následně procvičí v praxi při jízdě na zapůjčených kolech na dopravním hřišti. Ve druhé části, kterou jsme absolvovali dne 10. 6. 2019, pak skládají písemný test a praktickou zkoušku z jízdy na kole. Pokud jsou úspěšní v obou disciplínách, získají PRŮKAZ MLADÉHO CYKLISTY.

Ačkoliv závěrečná zkouška (test a jízda) je opravdu náročná (o tom svědčí i počet získaných průkazů – tj. 4), celá akce probíhá zábavnou a poutavou formou a žáci jsou skutečně nadšeni.

Mě jako třídní učitelku asi nejvíce potěšila pochvala policistů za slušné a bezproblémové chování našich žáků a také pochvala za vysoký počet bodů získaných v písemných testech (prý jeden z nejvyšších i v porovnání s ostatními školami) – 18 a 19 bodů z možných 20 – David Vonšovský a Lukáš Kaplan. Také při jízdách se žáci k sobě chovali slušně a ohleduplně.

Největší přínos celé akce je určitě v tom, že si děti osvojí pravidla silničního provozu a uvědomí možná rizika při jízdě na kole. Neboť ruku na srdce, kdo z nás zároveň s novým kolem předá svému potomkovi i bezpečnostní školení?

Ti žáci, kteří úspěšně složili písemný test, ale neuspěli u jízd, mohou průkaz cyklisty získat v doprovodu rodičů na dopravním hřišti, které je v odpoledních hodinách přístupné veřejnosti. Nezbývá, než doporučit, bezpečnost dětí za to určitě stojí!

Text a foto: PaedDr. Jitka Hájková