Když dne ubývá, horka přibývá.

Je-li v červenci brzy déšť a pak slunce, bude drahý ječmen.

Zakladatel kláštera Blahoslavený Hroznata patří mezi naše méně známé světce, přestože byl zakladatelem dvou slavných klášterů – Teplé a Chotěšova. Český šlechtic Hroznata z 12. století z doby krále Přemysla Otakara I. přišel o manželku i o syna a poté změnil dosavadní způsob života. Vydal se sloužit Bohu v křížové výpravě do Svaté země, avšak cestu nedokončil a musel slíbit, že založí klášter. Za rok založení tepelského kláštera se považuje rok 1193. Po roce 1200 zakládá Hroznata další, tentokrát ženský klášter v Chotěšově.

Klášter v současné době nabízí mnoho možností k prohlídkám i nejrůznějším akcím a programům. Jednoho z nich, nazvaného Malíř a malba, jsme se zúčastnili 18. října i my, čtvrťáci. Děti se seznámily s tím, jak pracovali dávní malíři, kteří zdobili stěny kláštera. Zhlédli jsme ohromující nástěnné a stropní malby a snažili se jim porozumět. Prohlédli jsme si i další prostory, např. barokní jídelnu s úžasnou freskou zobrazující Poslední večeři. V nejvyšším patře kláštera jsme navštívili neméně úžasný Modrý sál, reprezentační prostor kláštera. Pak si děti vyzkoušely práci jako ve staré malířské dílně. Rozdělily si úkoly, ale zároveň musely spolupracovat na společném výsledku. Jak se jim práce zdařily a zda se děti bavily, posuďte sami z našich fotografií. Po programu nás čekala procházka přilehlým parkem a vyzkoušení venkovních modelů barokního mlýna poháněných vodou. Na závěr si někteří z nás udělali radost zakoupením suvenýru na památku.

Text a foto: Mgr. Simona Černá