Je-li leden nejostřejší, bude roček nejplodnější.

Dlouhé střechýle, dlouhý den.

Dovoluji si připomenout rodičům, že ve středu 13.11. se konají od 16 hodin třídní schůzky, na něž rodiče srdečně zveme. Ve stejný den se bude konat i čtvrtletní pedagogická rada, která zhodnotí prospěch a chování jednotlivých žáků za první čtvrtletí. V této souvislosti bych chtěl znovu zdůraznit, o čem jsem psal již zhruba před dvěma lety, a to o tzv. průměru známek.

Výsledná známka NENÍ aritmetickým průměrem všech obdržených. Mnozí jej stále počítají, k čemuž svádí i program Bakaláři. Známku ve čtvrtletí (pololetí, na konci roku)  ovlivňují i jiné faktory - důležitost konkrétních známek (je rozdíl mezi známkou např. ze souhrnné  práce po probrání a procvičení tématického celku a známkou z orientační, dílčí písemky), přístup žáka k plnění či neplnění samostatných prací, dobrovolných úkolů, práce žáka v hodinách, jeho zájem či nezájem o předmět, snaha se zlepšovat atd, atd. Může se stát, že dva žáci budou mít průměry např. 2,5 a 3,5. V souhrnném hodnocení pak mohou mít oba trojku. Snaživý, pracovitý, se zájmem, se na ni může dostat z průměru 3,5 a tzv. lajdák na ni může spadnout z průměru 2,5. Zkušený učitel také dobře pozná, zda žák má na víc, ale nemá zájem, nebo zda žák podává svůj maximální výkon a prostě už to víc nejde. Průměr známek je tedy údaj zajímavý, ale pouze orientační a  ne rozhodující a jediný.

V.Svoboda, ředitel školy