Jak prší v březnu, tak také v červnu.

Svatého Josefa vítr z Moravy - bude hodně trávy, a když z polské strany - bude zrní i slámy.

Specifické poruchy učení

Specifické poruchy učení (SPU) můžeme chápat jako neschopnost (nebo sníženou schopnost) naučit se číst, psát a počítat pomocí běžných výukových metod i přes přiměřenou inteligenci. SPU mohou být vrozené nebo získané v raném dětství. Mohou být dědičné.

Mezi nejčastější specifické poruchy učení patří:

Dyslexie - potíže při čtení, žák není schopen se naučit plynule číst

Dysgrafie - potíže při psaní, neúhledné a neuspořádané písmo

Dysortografie- potíže s pravopisem, narušená schopnost naučit se či aplikovat naučená gramatická pravidla

Dyskalkulie - porucha matematických schopností

Můžeme se setkat i s dalšími poruchami, jako je např. dyspraxie – nešikovnost, neobratnost, dysmúzie – porucha hudebních schopností, dyspinxie – porucha kreslení.

Specifické poruchy chování

Vedle SPU se setkáváme i se specifickými poruchami chování.

Mezi nejčastější patří ADD a ADHD.

ADD - syndrom poruchy pozornosti

ADHD - syndrom poruchy pozornosti s hyperaktivitou

Při podezření na výskyt některé specifické poruchy je dobré navštívit školské poradenské zařízení (pedagicko-psychologickou  poradnu, speciálně pedagogické centrum), které může poruchu diagnostikovat a připravit dítěti vhodné podmínky pro vzdělávání se specifickou poruchou. Vzdělávání bývá často zajišťováno formou integrace pomocí individuálního vzdělávacího plánu (IVP).

IVP vypracovává pro žáka škola na základě písemné žádosti zákonného zástupce žáka.