Je-li leden nejostřejší, bude roček nejplodnější.

Je-li Karel Veliký málo ledový, únor to zase napraví.

Informace k testování

Testování žáků i zaměstnanců bude probíhat pravidelně 2x týdně (pondělí, čtvrtek), vždy bezprostředně po příchodu do školy (např. první hodinu, případně po příchodu do školní družiny).

Pokud se žák neúčastní prezenčního vzdělávání z důvodu neúčasti na testování, škola bude absenci evidovat jako omluvenou. Při této omluvené absenci škola nemá povinnost zajistit žákovi distanční způsob vzdělávání. Žák nemůže být nucen k účasti na testování a neúčast na testování nemůže být jakkoliv sankcionována. Důsledkem neúčasti je pouze nemožnost účasti na prezenčním vzdělávání. K testování se může dostavit žák nebo zaměstnanec školy pouze tehdy, pokud nemá příznaky infekčního virového onemocnění.

Testování bude probíhat tzv. samoodběrem, u kterého není nutná asistence zdravotnického personálu.

V případě testování žáků 1. - 3. ročníku 1. stupně ZŠ je umožněna asistence při provádění testu třetí osobou (zákonný zástupce či jiná osoba, která musí mít souhlas nebo být pověřena zákonným zástupcem a zároveň s touto asistencí souhlasit).

Pokud byste o asistenci měli zájem, je třeba se na ní předem domluvit. Ráda bych Vás ale požádala, abyste nutnost dobře zvážili. Přítomnost každé další osoby ve škole je pro nás v této situaci velkou komplikací a museli bychom testování přesunout ze tříd do větších prostorů školy, ve kterých budeme schopni zajistit rozestupy.

Můžete se spolehnout, že žáci budou v maximální možné míře informováni o správném postupu testování, zhlédnou instruktážní video, paní učitelka bude vše srozumitelně vysvětlovat. Za čas to bude pro všechny automatická záležitost.

Testování se neprovádí u osob, které doloží negativní výsledek RT-PCR testu na přítomnost viru SARSCoV-2 nebo negativního výsledku POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 provedený na odběrovém místě, které nejsou starší 48 hod., a pokud tyto osoby nemají příznaky onemocnění COVID-19.

Testování se neprovádí u osob, které absolvovaly z důvodu onemocnění COVID-19 izolaci minimálně v rozsahu podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví upravujícího nařizování izolace a karantény a zároveň neuplynulo více než 90 dnů od prvního RT-PCR testu s pozitivním výsledkem. Tuto skutečnost musí osoba prokazatelně doložit. Pokud ji škole nedoloží, tak se účastní testování dle harmonogramu školy.

Testování se neprovádí u osob, které mají vystavený certifikát Ministerstva zdravotnictví ČR o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19, a od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle souhrnu údajů o léčivém přípravku (dále jen ,,SPC“) uplynulo nejméně 14 dní, nebo od aplikace první dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC uplynulo nejméně 14 dní.

V případě, že výsledek preventivního testu je pozitivní, je škola povinna kontaktovat zákonného zástupce žáka a sdělit mu výsledek preventivního testu. Škola vystaví žákovi potvrzení o pozitivním výsledku testu s uvedením dne a času provedení testu. Žák je povinen bezodkladně opustit školu. Škola je povinna bezodkladně zajistit jeho oddělení od ostatních osob a zákonný zástupce nebo jiný doprovod je povinen jej ve škole vyzvednout. Zákonný zástupce žáka je povinen telefonicky nebo jiným obvyklým dálkovým způsobem informovat o pozitivním výsledku testu poskytovatele zdravotních služeb v oboru všeobecného praktického lékařství nebo praktického lékařství pro děti a dorost.

Zbytek třídy pokračuje v prezenční výuce.

S případnými nejasnostmi, či zájmem o asistenci u testování se obracejte písemně – mailem na třídní učitelky svých dětí, nebo telefonicky na číslech: 731 495 037 (Iveta Mikešová – administrativní pracovnice), 602 975 099 (Mgr. Michaela Vonšovská – vedení školy).